Bezdech lubin

Powody a przy tym skutki bezdechu sennego

Sporo ludzi cierpi na różnego typu zaburzenia ze snem. W zdecydowanej większości przypadków dotyczą one zasypiania. Niemniej jednak to, co dzieje się z układem w trakcie snu jest dodatkowo niesłychanie znaczące przy szukaniu powodów zakłóceń snu. 
Postęp snu jest intensywnie zakłócony w wypadku choroby zwanej bezdechem sennym. Bezdech senny nie jest schorzeniem, które pozostało jeszcze dobrze poznane. Zdecydowana większość osób, którzy cierpią na bezdech nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jest to o tyle niebezpieczne, że bezdech w ostatecznych wypadkach może doprowadzić do poważnych utrudnień, włączywszy w to nagły zgon. 
Bezdech senny jest przede wszystkim wynikiem zwiotczenia mięśni języka oraz gardła. Na co dzień zwiotczenie to jest niezauważalne, lecz w nocy, w czasie przyjęcia pozycji leżącej do snu a także przy sukcesywnym rozluźnieniu mięśni w całym ciele jakie pojawia się podczas usypiania, zwiotczałe mięśnie języka a przy tym gardła naturalnie się zapadają. Sprawia to, że transfer powietrza do płuc jest silnie obniżony, albo ustaje całkowicie. Osoba śpiąca zaczyna się dusić, stężenie tlenu we krwi nadzwyczaj szybko spada, a wzrasta zawartość dwutlenku węgla. W efekcie dochodzi do gwałtownego a w dodatku niezmiernie nieprzyjemnego wybudzenia. W trakcie jednej nocy taka okoliczność może powtórzyć się po wielokroć.
Niesłychanie często osoby nawet nie pamiętają, że się obudziły, choć ludzie chore na bezdech senny na ogół skarżą się też na koszmary nocne, które są zapewne wynikiem tymczasowego niedotlenienia. Ta częściowa amnezja sprawia niemniej jednak, że bezdech jest niezmiernie trudny do zdiagnozowania. Po wielokroć lepszą oznaką tego, że występuje problem jest niesłychanie głośne chrapanie, na które cierpi niezmiernie dużo osób zmagających się z bezdechem. Gwałtowne przerwy w chrapaniu, jakie pojawiają się w trakcie napadu bezdechu, wielokrotnie alarmują małżonka śpiącego razem z cierpiącym, co dopuszcza spostrzec, że dzieje się coś nieprawidłowego. 
Z nieznanych do końca przyczyn, na bezdech senny choruje dwa razy więcej mężczyzn aniżeli kobiet. Nadzwyczaj często są to również osoby cierpiące na wielką nadwagę bądź też osoby śpiące na wznak. Alkohol a przy tym niektóre środki nasenne także mogą w dużej mierze przyczynić się do nasilenia przejawów bezdechu
Bezdech senny jest tak groźny z przyczyny niedotlenienia, które wytwarza. Może wywoływać różnorodnego typu nadwyrężenia w ciele, nadwyręża także serce, wobec tego z powodu bezdechu sennego mogą się pojawić choroby układu krwionośnego takie jak arytmia, nadciśnienie, a nawet może dojść do zawału. 
By orzec nieprawidłowości anatomiczne, które wyzwalają bezdech, trzeba przeprowadzić badanie endoskopowe. Leczenie przebiega w zależności od tego co wykaże to badanie. Jednakże wypada pamiętać, że przy prawidłowiej diagnozie i prędkiej interwencji, bezdech senny to schorzenie z którym każdy można sobie poradzić.


Możliwość komentowania jest wyłączona.